Honda Motor Europe heeft het dealercontract van haar niet-exclusieve motordealers in Nederland opgezegd. Doel hiervan is om te komen tot een dealernetwerk met alleen maar Honda Exclusief-dealers, die dus alleen maar Honda motoren verkopen. Hiermee wordt een einde gemaakt aan een uitzonderingspositie die Nederland binnen Honda Motor Europe al jaren heeft. Dit kan betekenen dat een aantal motordealers moet stoppen met het verkopen van nieuwe Honda’s.
Recent verspreidde Honda Nederland Motorcycle Division al een -nogal cryptisch- persbericht, waarin veranderingen werden aangekondigd die “de locaties van onze dealers optimaliseren en is bedoeld om de algehele klantervaring te verbeteren en de winstgevendheid van het dealernetwerk van Honda te waarborgen”.
In een reactie aan Nieuwsmotor meldt Jan Stevens, Hoofd Motorfietsdivisie Honda Benelux, dat dit nog steeds geldt, maar dat er ondertussen gesprekken met dealers hebben plaatsgevonden. “Ik kan nog niet in detail gaan, maar kan wel zeggen dat we nu effectief bezig zijn met dit proces, waarin wij heldere keuzes maken. Dit betekent dat we van de dealer ook een duidelijke keuze voor Honda verwachten, met niet alleen motoren maar bijvoorbeeld ook producten als onze verzekeringen en financieringen. Wij geloven erin dat we daar gezamenlijk voor moeten gaan. Dit betekent helaas wel dat het ophoudt voor dealers die andere keuzes maken”.
Eigen voordeur
In het verleden was het al zo dat multibrand-motordealers (dealers met een dealerschap van meerdere motormerken) met creatieve oplossingen kwamen, door bijvoorbeeld een extra toegangsdeur naar de ‘Honda-showroom’ te maken. Het lijkt erop dat zulke kunstgrepen nu niet meer geaccepteerd worden, al is een eigen ingang in hetzelfde winkelpand, met een aparte ruimte en -personeel, in sommige gevallen mogelijk alsnog een optie. Dit biedt mogelijkheden voor multibranddealers die Honda willen blijven verkopen, maar daarvoor zijn zowel financiële als organisatorische keuzes noodzakelijk.
Erfenis
De huidige opzegging van de dealercontracten is een volgende stap in de Europese werkwijze om alle Honda-dealers de motorzaak naar een exclusief “Dream Dealer” motordealerschap te laten transformeren, dus te kiezen voor een motorzaak waarin alleen nieuwe Honda’s worden verkocht. Lastige bijkomstigheid is daarbij wel dat dit in 2018 ook al eens geprobeerd, waardoor enorme onrust ontstond onder de dealers en de verkoopcijfers volledig instortten.
In 2018 leidde dit ertoe dat het grootste motormerk ter wereld in Nederland op een treurige zevende plaats in de verkooplijsten terecht kwam, met maar 910 geregistreerde nieuwverkopen. Ter vergelijking; half december 2024 stond de teller op 2440 nieuw verkochte motoren.
Te weinig verkocht
Toch zit juist daar een pijnpunt voor de Japans-Europese organisatie: met die 2440 geregistreerde kentekens staat Honda op een vierde plaats, wat -Europees gezien- te laag is. Dealers geven daarover wel aan dat de Nederlandse situatie heel anders is, bijvoorbeeld doordat er geen A1-bij-B rijbewijs is, waardoor er hier véél minder motorscooters worden verkocht. Ook wordt er door dealers op gewezen dat het moeilijk is om een motorzaak winstgevend te krijgen als er maar één merk verkocht wordt. Het lijkt er nu alleen op dat het Europese management alle argumenten zat is en uniformiteit in alle landen wil zien.

Altijd op de hoogte blijven van al het motornieuws? Abonneer je op de gratis, 100% spamvrije nieuwsbrief
Inschrijven