De Duitse boete systematiek is vernieuwd en goedgekeurd door de federale raad. Volgens de federale raad zijn de nieuwe en verhoogde boetes met name bedoeld om fietsers en overig kwetsbaar verkeer te beschermen. In de praktijk worden boetes gemiddeld genomen echter simpelweg twee keer zo duur, met daarbij als kanttekening dat Duitsland tot nu toe relatief lage boetes hanteerde. Over ongeveer drie weken zou de nieuwe ‘prijslijst’ in werking moeten treden.
Wie vanaf dan binnen de bebouwde kom 10 kilometer per uur te snel rijdt is geen €15,- maar €30,- kwijt. Buiten de bebouwde kom gaat dit van €10,- naar €20,-. Voor wie 30 kilometer per uur te hard rijdt buiten de bebouwde gaat de boete van €80,- naar €150,-, waarbij er ook rijontzegging van een maand wordt opgelegd. Toch wordt er in de nieuwe regeling minder snel een rij ontzegging opgelegd. Daar waar bij een overtreding van 20 kilometer per uur binnen de bouwde kom een rijontzegging van een maand werd opgelegd, is dit nu pas vanaf 30 kilometer per uur zo.
Ook het onjuiste gebruik van de vluchtstrook wordt met de nieuwe regelgeving zwaar beboet. Wie onrechtmatig gebruik maakt van de vluchtstrook kan een boete verwachten van €240, twee punten aftrek van het rijbewijs en rij ontzegging van een maand. Met name voor motorrijders is dit een zware sanctie. In Duitsland is het verboden voor motorfietsen om tussen de file’s door te rijden, waardoor het regelmatig voorkomt dat zij gebruik maken van de vluchtstrook.
Volgens Jan Ginhold directeur van Geblitzt.de (de Duitse variant van verkeersboete.nl, die hulp bieden bij het aanvechten van verkeersboetes) kan dit voor de motorrijder zelfs gevaarlijk zijn. Wanneer er sprake is van hoge temperaturen en een motorrijder moet achteraan aansluiten in de file, maakt dit hen namelijk kwetsbaar voor de hitte en achteropkomend verkeer. Of een oplegging van een rijverbod en een hoge boete dan de jusite keuze is, valt volgens Ginhold te betwijfelen.
Ook de boetes van het foutief parkeren zullen verhoogd worden. Vanaf vorig jaar zijn de regels hiervoor al aangescherpt, waarbij het ook mogelijk is geworden om motorfietsen geparkeerd op het trottoir te beboeten wanneer zij ‘hinder’ veroorzaken. Het eerdere boetebedrag hiervoor lag op €20,-. Binnen de nieuwe regelgeving is dit bedrag verhoogd naar ten minste €70,-. Wanneer er echter een gevaarlijke situatie of schade uit ontstaat, wordt dit bedrag verhoogd naar €80,- en €100,-. In hoeverre bovenstaande regelgeving ook daadwerkelijk wordt toegepast op motorfietsen is echter niet bekend.
Hieronder een volledig overzicht van de verschillende boete bedragen per snelheid.
Binnen bebouwde kom | Buiten bebouwde kom | |||||
Snelheid | Prijs Oud | Prijs nieuw | Ontzegging | Prijs oud | Prijs nieuw | Ontzegging |
tot 10 km/u | €15 | €30 | €10 | €20 | ||
11-15 km/u | €25 | €50 | €20 | €40 | ||
16-20 km/u | €35 | €70 | €30 | €50 | ||
21-25 km/u | €80 | €115 | €70 | €100 | ||
26-30 km/u | €100 | €180 | 1 maand | €80 | €150 | 1 maand |
31-40 km/u | €160 | €260 | 1 maand | €120 | €200 | 1 maand |
41-50 km/u | €200 | €400 | 1 maand | €160 | €320 | 1 maand |
51-60 km/u | €280 | €560 | 2 maanden | €240 | €480 | 1 maand |
61-70 km/u | €480 | €700 | 3 maanden | €440 | €600 | 2 maanden |
70 plus km/u | €680 | €800 | 3 maanden | €600 | €700 | 3 maanden |

Altijd op de hoogte blijven van al het motornieuws? Abonneer je op de gratis, 100% spamvrije nieuwsbrief
Inschrijven