1 januari 2026: cashbetalingen boven 3000 euro verboden, daaronder juist acceptatieplicht
1 januari 2026: cashbetalingen boven 3000 euro verboden, daaronder juist acceptatieplicht
Contante transacties van meer dan 3000 euro zijn vanaf 1 januari 2026 verboden, Dit is het gevolg van een nieuwe wet om witwassen en fraude tegen te gaan. Daarnaast komt er tegelijkertijd juist een acceptatieplicht voor contante betalingen tot 3000 euro per transactie. Aan de ene kant is het vanaf volgend jaar dus VERBODEN OM CONTANTE BETALINGEN BOVEN 3000 EURO aan te nemen, terwijl het bedrijven aan de andere kant straks juist wordt VERPLICHT OM CONTANTE BETALINGEN ONDER 3000 EURO aan te nemen.
BOVAG wil uitzondering
BOVAG, de branchevereniging van o.a. auto- en motordealers, pleit er nu juist voor dat BOVAG-ondernemers worden uitgezonderd van de aangekondigde acceptatieplicht voor betalingen onder € 3000, vanwege risico’s voor het personeel en een verhoogde kans op witwassen of fraude. Dat zijn dus eigenlijk dezelfde redenen waarom het verbod op betalingen boven de € 3000 geldt.
Acceptatieplicht tot € 3000,-
De acceptatieplicht treedt ook op 1 januari 2026 in werking, maar met één uitzondering: cash betalingen mogen geweigerd worden op voor publiek toegankelijke locaties of bij bedrijven die producten/diensten aanbieden aan consumenten. Dit onderdeel van de wet gaat pas in als de exacte uitzonderingen op de acceptatieplicht bekend zijn.
Redenen voor uitzonderingen zijn ‘aard van werkzaamheden’ of veiligheidsredenen, maar dit deel van de wet is dus nog niet uitgewerkt, met een consultatie als onderdeel van die uitwerking. BOVAG laat in het kader van die consultatie nu weten dat de auto en motorbedrijven van haar leden niet verplicht zouden moeten worden om contante betalingen tot 3000 euro aan te nemen.
Standpunt BOVAG
“BOVAG heeft het liefst dat er geen acceptatieplicht komt en dat ondernemers de keuzevrijheid behouden om wel of niet contant geld te accepteren. Echter, Europese regelgeving schrijft voor dat er een acceptieplicht moet zijn voor kleine bedragen. BOVAG vindt 3000 euro geen klein bedrag; deze grens zou ver omlaag moeten, naar bijvoorbeeld 100 of 200 euro. Boven dat bedrag en tot 3000 euro moeten ondernemers dan de keuzevrijheid krijgen om contante bedragen al dan niet te accepteren. Ook moet er geweigerd kunnen worden als er bijvoorbeeld geen passend wisselgeld aanwezig is. BOVAG vindt sowieso dat bij transacties boven de 3000 euro ondernemers contante betalingen zouden mogen weigeren, aangezien een deel van de transactie dan toch al via de bank gaat.”
Verbod op contante betalingen boven € 3000,-
Het wetsvoorstel met het verbod op contante betalingen boven de 3000 euro is dus al aangenomen en gaat in op 1 januari 2026. Vanaf dat moment mogen deze betalingen alleen nog via een bank verlopen. Dat verbod op contante betalingen mag trouwens niet omzeild worden door betalingen in kleinere delen op te splitsen of aankopen te verdelen over meerdere personen. Het Bureau Toezicht WWFT (Wet ter voorkoming van Witwassen en Financieren van Terrorisme) van de Belastingdienst ziet hierop toe: bij overtredingen kunnen ondernemers een boete krijgen.
Bron & meer info: BOVAG: Cashbetalingen boven 3.000 euro verboden vanaf 1 januari 2026; invoering acceptatieplicht later







